پزشکی/زنان/بارداری/ناباروری

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

سلام بچه ها این متن کامل سمینار منه البته زیاده متن کامل رو کپی نکنید ....  سعی میکنم سریعا خلاصش کنم .... میتونیدخلاصه مطالب رو زمانی که ارائه دادم ازم بگیرید....

فهرست


فصل اول...................... تراتوژنها و مراحل تکامل جنین

فصل دوم................................... مصرف دارو بارداری

فصل سوم............................. مصرف دارو و شیردهی

فصل چهارم............................................ توصیه آخر

 

فصل اول :تراتوژنها و مراحل تکامل جنین


 

تراتوژن چیست؟

  واژه تراتوژن به هر گونه عامل محيطي اشاره دارد که در دوره پيش از تولد آسيب برساند اين واژه از کلمه يوناني teras     به معني بد شکلي يا هيولايي گرفته شده است.علت انتخاب اين عنوان آن است که علم پزشکي در ابتدا از نوزاداني که عميقا آسيب ديده بودند به تاثيرات زيانبخش پيش از تولد پي برد.با اين حال آسيبي که تراتوژنها وارد مي کنند هميشه ساده و قابل فهم نيست و به چندين عامل بستگي دارد.

 

مقدار:

مقادير بيشتري از تراتوژنها در دوره هاي زماني مي توانند محيطهاي زيانبخش را تحمل کنند.


تاثيرات مخرب ديگر:

 وجود چندين عامل مخرب به طور هم زمان،مانند تغذيه بد،فقدان مراقبت پزشکي و تراتوژنهاي بيشتر مي توانند تاثير يک عامل زيانبخش تنها را وخيم تر کنند. 


سن ارگانيزم پيش از تولد : 
در دوره تخمک بارورقبل از لانه گزيني تراتوژنها به ندرت تاثير دارند و اگر تاثير هم داشته باشند توده ريز سلولها معمولا آنچنان صدمه مي بينند که مي ميرند. دوره روياني زماني است که نارساييهاي جدي به احتمال بيشتري روي مي دهند زيرا شالوده تمام اندامهاي بدن ريخته شده است.معمولا در دوره جنيني آسيب تراتوژنها جزئي است.

دوره جنینی          


 

دوره جنيني که از هفته نهم تا پايان حاملگي به طول مي انجامد،مرحله (رشد و پاياني) است.در اين طولاني ترين دوره رشد پيش از تولد،اندازه ارگانيزم در حال رشد به سرعت افزايش مي يابد.

 طول جنين تقريبا 75 ميلي متر است.حال ديگر به انسان شباهت دارد.هر چند که سر به طور نامناسبي بزرگ است.صورت به شکل صورت بچه هاست.پلک،چشم و ناخنها شروع به رشد مي کنند و جنسيت در اين موقع به سادگي قابل تشخيص است.دستگاه عصبي هنوز بسيار ابتدايي است.
گاهي رشد پيش از تولد را به دوره هاي سه ماهه يا سه دوره زماني مساوي تقسيم مي کنند.در پايان ماه سوم دوره سه ماه اول کامل مي شود.

 

ماه دوم:

رشد به سرعت ادامه مي يابد،در هفته ششم دست و پاها شروع به رشد مي کنند ولي بازوها هنوز کوتاهتر و انعطاف ناپذيرتر از آن هستند که به هم برسند.در اين موقع است که کبد شروع به ساختن سلولهاي خوني مي کند.در هفته هشتم رويان در اين موقع حدود 25 ميلي متر طول دارد ،صورت،دهان،چشمهاوگوشها تقريبا شکل مشخصي گرفته اند.رشد ماهيچه ها و غضروفها آغاز مي شود

 

دوره سه ماه دوم:

در هفته شانزدهم جنين تقريبا 115 ميلي متر است.احتمالا مادر مي تواند حرکات جنين را احساس کند.اندامهاي انتهايي سر و اندامهاي داخلي به سرعت رشد مي کنند.تناسبهاي بدني به بدن بچه ها شباهت بيشتري مي يابد.بين هفته 17 و 20موجود جديد به اندازه کافي بزرگ شده است که مادر حرکات آن را احساس مي کند.ماده سفيد و پنير مانندي به نام ورنيکس اکنون ازخشک شدن پوست جنين که ماهها در مايع آمنيوتيک غوطه ور بوده است،محافظت مي کند.موهاي سفيدي به نام کرک نيز روي کل بدن نمايان مي شود که به ورنيکس کمک مي کند تا به پوست بچسبد.


در ماه پنجم:

حاملگي نيمه کامل است جنين حالا ديگر تقريبا 150 ميلي متر است و مي تواند بشنود وبا آزادي کامل حرکت کند.دست و پا ديگر کامل شده است.


ماه ششم:

جنين تقريبا 250 ميلي متر است. چشمها حالا ديگر شکل کامل دارند،پرزهاي چشايي روي زبان ظاهر مي شوند. جنين حالا مي تواند هوا را به داخل برد و خارج کند و صداي گريه مانند خفيفي از خود بيرون دهد.در اين موقع احتمال تولد زود رس وجود دارد.


در پايان دوره سه ماهه دوم

،اغلب نورونهاي مغز و سلولهاي عصبي که اطلاعات را ذخيره و منتقل مي کنند آماده هستند،تعدادي از آنها بعد از اين دوره توليد مي شوند.به اين حال سلولهاي گليالي که نورونها را حمايت و تغذيه مي کنند.در طول حاملگي و بعد از تولد به افزايش سريع خود ادامه مي دهند.رشد مغز به معني تواناييهاي رفتاري جديد است.جنين 20 هفته اي را مي توان با صوت تحريک و ناراحت کرد.با اين حال جنين که در اين زمان به دنيا بيايد نمي تواند زنده بماند.ششهاي او هنوز کاملا رشد نکرده اند و مغز هنوز نمي تواند حرکات تنفسي و دماي بدن را کنترل کند.


دوره سه ماهه سوم:

در هفته 24 جنين مي تواند درد را احساس کند.در هفته 25 جنين به صداهاي دورو بر با حرکات بدن واکنش نشان مي دهد.

 


در ماه هفتم :

جنين به مرحله زيست پذيري رسيده است(احتمال دارد که در صورت تولد پيش از موعد زنده بماند)از لحاظ فيزيولوژيکي مي تواند مزه ها و بو ها را تشخيص دهد. حساسيت در برابر درد تقريبا وجود ندارد.تنفس هنوز سطحي و نا منظم است و توانايي مکيدن و بلعيدن ضعيف است.
دوره سه ماهه سوم،پاسخدهي بيشتر به تحريک بيروني را نيز به همراه دارد.جنين بيش از 2 و نيم کيلوگرم وزن کسب مي کند و 17/5 سانتي متر بزرگتر مي شود که تقريبا به طور متوسط 50 تا 55 سانتي متر طول دارد.


در ماه هشتم :

يک لايه چربي اضافه مي شود تا به تنظيم دما کمک کند جنين از خون مادرپادتن ها را نيز مي گيرد که او را از بيماري محفوظ نگه مي دارد،زيرا دستگاه ايمني خود نوزاد تا چند ماه بعد از تولد خوب کار نمي کند .در هفته آخر رشد جنين متوقف مي شود و اغلب جنين ها حالت وارونه مي گيرند که تا اندازه اي به خاطر شکل رحم و سنگين تر بودن سر از پاهاست.پسران کمي بيش از دختران وزن داشته و بلند ترند.ضربان قلب سريع تر است و قرمزي رنگ پوست بر طرف مي شود.بينايي و شنوايي داراي عکس العمل است.


تاثيرات محيطي پيش از تولد:
محيط پيش از تولد نوزادان با يکديگر متفاوت است و فشارهايي که بر يک نوزاد دارد مي شود احتمالا به فشارهايي که نوزاد ديگري در معرض آن قرار مي گيرد فرق مي کند.
تحقيقات نشان مي دهد که وضعيت بدني و عاطفي مادر و محيطي که مادر در نتيجه وضعيت بدني و عاطفي اش پيش از تولد براي فرزندش مهيا مي کند در دوره رشد جنيني و متعاقب آن در سلامت و سازگاري کودک تاثير مهم دارد

فصل دوم: داروها و  بارداری


تعداد محدودي از داروهاي پر مصرف   در دوران بارداري  بسيار خطرناك مي باشند  اين داروها شامل   داروهاي حاوي هورمويهاي جنسي    مشتقات ارگوتامين     برخي مشتقات ويتامين آ و ويتامين د       برخي داروهاي ضد انعقاد       داروهاي ضد سرطان     داروهاي ضد تشنج    بنزوديازپين ها و غيره مي باشند 

ويتامين آ يكي از ويتامين هاي ضروري در دوران بارداري است ولي با دوزهاي بالا تر از 6000 واحد  در روز اثرات نامطلوبي در رشد و  نمو جنين دارد و جزئ داروهاي خطرناك در دوران بارداري است مطالعات بر روي حيوانات نشان داده است كه ويتامين آ با دوزهاي بالا باعث ايجاد  ناهنجاريهايي در سيستم اعصاب مركزي   چشم    سقف كام و  دستگا تناسلي ادراري مي شود بنابر اين مصرف زياد غذاها و داروهاي سرشار از ويتامين آ از جمله  روغن كبد ماهي  جگر گوسفند  كره   مولتي ويتامين و غيره  در دوران بارداري  توصيه نمي گردد

به علت محدود بودن اطلاعات  در مورد اثر داروها بر روي جنين به عنوان يك اصل كلي بايد از مصرف داروها در دوران بارداري اجتناب شود

  مي باشندA,B,C,D,X  داروها را از لحاظ عوارض جنيني به پنج گروه تقسيم مي كنند كه شامل

 

(FDAتقسیم بندی داروها از نظر میزان خطر برای جنین  تقسیم بندی

گروه آ : بر پایه مطالعات کنترل شده در انسان ، مصرف آنها هیچ خطری برای جنین ندارد .

گروه ب : بر پایه مطالعات انجام شده بر روی حیوانات ، مصرف این داروها هیچ خطری برای جنین ندارد، اما بررسی کنترل شده ای روی زنان باردار بعمل نیامده یا اینکه مطالعه کنترل شده روی حیوانات ، عوارضی روی جنین نشان داده ولی مطالعات کنترل شده روی زنان باردار ، هیچگونه خطری را بر جنین نشان نداده است .

گروه سی : مطالعه بر روی حیوانات تراتوژن بوده اند اما بررسی ها روی زنان باردار نشده ، فقط در صورت سود بیشتر آنها برای مادر بیش از ضرر احتمالی میتوان تجویز کرد .

گروه دی: نشانه هایی از خطر این داروها بر روی جنین در دست است . اما با وجود این واقعیت ممکن است ناگزیر از مرف آنها در در بارداری باشیم .( در موارد تهدید جان بیمار )

گروه ایکس:مطالعه بر روی انسان حاکی از ایجاد ناهنجاری در جنین است و زیان مصرف آنها آشکارا بیشتر از سود آن است . مصرف توسط زن باردار و یا زنی که قرار است .

 

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک های سالم در حاملگی :

پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها (گروه ب) هستند . تتراسایکلین ها (مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین ) در گروه( د)  قرار دارند . این گروه در صورت مصرف در بارداری میتوانند موجب تغییر رنگ دائمی دندان شوند.

کلرامفینکل در گروه(سی ) قرار دارد. مصرف این دارو در نزدیکی زایمان دمیتواند خطر کلاپس قلبی_عروقی یا همان سندرم بچه خاکستری شود . عده ای از متخصصین موافقند در بارداری مصرف نشود .

کوتریموکسازول در نزدیکی زایمان در گروه ( دی ) قرار دارد . زیرا موجب افزایش بیلی روبین آزاد نوزاد و زردی میشود .

  جانشین مناسبی برای پنی سیلین در افراد حساس به پنی سیلین است .  B  اریترومایسین در گروه

اسپکتینومایسین در( گروه بی )

آمینوگلیکوزیدها مانند جنتامایسین در( گروه سی )

این داروها بعلت اثراتی که بر سیستم شنوایی جنین دارند بهتر است برای عفونت های تهدید کننده حیات ذخیره شوند .

در مورد مترونیدازول توافق عمومی وجود ندارد (گروه ب) عده ای آن را به خاطر عوارض تراتوژنیک و موتاژیک در حیوانات در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی کند . اگر قرار است طی شیردهی به صورت تک دوز ( برای درمان تریکومونا واژینال) مصرف شود . بهتر است به مدت 12 تا 24 ساعت بعد از مصرف دارو ، شیردهی قطع گردد.

نیتروفورانتوئین و نالیدیکسیک اسید جزء ( گروه ب ) هستند .

کلروکین که یک داروی ضد مالاریاست در حاملگی قابل مصرف است و در شیردهی نیز مجاز است .

ضد دردها

ضد درد و تب انتخابی در حاملگی استامینوفن است . آسپرین در گروه C است و در صورت مصرف در سه ماهه سوم در( گروه دی ) جای میگیرد .

این دارو مکانیسم هوموستاز را در مادر و نوزاد مختل میکند و منجر به خونریزی شدید میشود .مقادیر زیاد آن سبب افزایش مرگ و میر پره ناتال ، تاخیر رشد داخل رحمی و ناهنجاری میشود . اما مقادیر کم آن ، این عوارض را ندارد . مصرف آن در نزدیکی زایمان حتی در مقادیر کم ، سبب طولانی شدن زمان زایمان و خونریزی زیاد زایمانی میشود . طی شیردهی بهتر است دارو بعد از دفعات شیر دادن مصرف شود.

ارگوتامین که در درمان میگرن مصرف میگردد جز( گروه د) است و در شیر دهی ممنوع است. کلا مهارکننده های سنتز پروستاگلندین ها مانند بروفن ، ایندومتاسین و آسپرین موجب بسته شدن پیش از موعد مجرای شریانی جنین و تداوم افزایش فشار خون فشار ریوی میشوند. این داروها با مهار کردن درد، میتوانند موجب طولانی شدن زمان زایمان شوند . مصرف این گروه در شیردهی مجاز است .

تری فلوپرازین و اکسازوپام که آرام بخش هستند در گروه س قرار دارند . هیوسین که یک ضد درد احشایی است در  گروه س است . این دارو در سه ماه اول با احتمال بروز ناهنجاری کوچک همراه بوده است .

داروهای ضد تشنج

داروهای ضد صرع اگر چه همگی عوارض سوء ثابت شده ای در جنین ایجاد میکنند اما با توجه به اینکه عدم کنترل تشنجات در مادر باردار میتواند برای مادر و جنین ، تهدید کننده ی حیات باشد ، مورد استفاده قرار میگیرند .

ها و مواد هورمونیOCP

او سی پی های مرکب و مواد هورمونی استروژنی در( گروه ایکس) هستند . فرآورده های حاوی پروژستین تنها در گروه دی قرار دارند .

کورتیزول نیز دی است .

بتامتازون و دگزامتازن در گروه سی و پردنیزولون در گروه دی است .

آنتی اسید ها

رانیتیدین و سایمتیدین که مهار کننده تشنج اسید معده هستند در بارداری در گوه بی اند ولی در شیردهی بعلت مهار ترشح شیر اسید معده نوزاد منع مصرف دارند.

متیل دوپا در( گروه سی ) است و داروی معمول کنترل فشار خون در حاملگی است . دیورتیک تریامترن

H در گروه دی است

ضد تیروئید 

پروپیل تیوراسیل در گروه دی قرار دارد و علی رغمأ آثار سوء بر جنین نسبت به بقیه داروهای این گروه ضرر کمتری دارد و انتخابی دوره حاملگی است .(PTU) 

واکسن ها

واکسن سرخک ، سرخجه ، اوریون و آبله در گروه ایکس است .

 تقویت کننده های قلب

دیگوکسین در( گروه سی ) است و در شیردهی مجاز است .

شل کننده عضلات رحم

سولفات منیزیم و ریتودرین در گروه ب اند .

اتانول

گروه دی است اما مصرف طولانی یا مقادیر بالای آن جز گروه ایکس است .و در شیر دهی بلا مانع است .باید به وجود الکل در الگزیرها توجه داشته باشد .

ضد کرم ها

مبندازول در گروه سی و پیپرازین در گروه ب است .

ضد سرفه و آنتی هیستامین

دکسترومتورفان (ضد سرفه) ، دیفین هیدرامین (ضد حساسیت و ضد سرفه ) و پرومتازین ( ضد استفراغ ، ضد حساسیت ، و بعنوان همراه با داروی مخدر در طول درد های زایمان ) در گروه سی قرار دارند .

دکسکلرفنیرامین( ضد حساسیت) در گروه بی است .

دیمن هیدرانات ( ضد تهوع و استفراغ و سرگیجه ) نیز در گروه بی قرار دارند .

منادیون ( ویتامین K3(

( گروه سی ) است اما در سه ماهه سوم یا نزدیک زایمان ( ایکس ) است . زیرا موجب افزایشروبین خون نوزاد و کرنیکتروس میشود .

داروهاي گروه ايكس غير مجاز است و به هيچ عنوان نبايد در دوران بارداري مصرف شوند

1-chorionic Gonadotrophin(HCG) 2-Clomiphene 3-estrogens 4- Danazol 5-dihydroergotamine 6-Emetine 7-Ergotamin-c 8-finasteride 9-fluorouracil 10-flurazepam 11-fluvastatine 12-isotretinoine13-lovastatine 14-Menotropins(HMG) 15-Methyltestestorone 16-progestrone 17-Quinin 18-Warfarin

X گروه

1-Amikacin 2-amiodarone 3-amitriptiline 4-ASA 5-Atenolol 6-Azoathioprine 7- Antineoplastics 8-Belladona pb 9-captopril 10-carbamazepine 11-carbimazole 12-chlormethine 13-chlordiazpoxide 14-clidinum-c 15-cyclopentolate 16-cyprotron compound 17- Danazole 18- Diazepam 19-Diazoxide 20-Doxycycline 21-codeine 22-hydroxyurea 23-Ibuprofen 24-imipramine 25-indomethacin 26-Insulin 27-Lithium carbonate 28-Lorazepam 29-Medroxyprogestrone 30-Megestrol 31-Methimazole 32-Methotrexate 33-Midazolam 34-Multivitamine therapeutic 35-Nandrolone 36-Naproxen 37-oxazepam 38-Nortriptiline 39-Penicillamine 40-Perphenazine 41-phenobarbital 42-phenytoin 43-primidone 44-propylthiouracil 45-spironolactone 46-streptomycin 47-sulfadiazine 48-Tamoxifen 49- Testestrone 50-Tetracycline Tobramycin 51-Valproate sodium 52-Vitamin A 53-Vitamin A+D 54-vitamin D3

Dگروه

 با توجه به اهميت موضوع در اينجا به داروهاي گروه  دي و ايكس اشاره ميشود

و تراتوژن های دوران بارداری.....

تراتوژن ها

اثر احتمالى آن بر روى جنين

کمبود تغذيه، ويتامين A، ويتامين E، ريبوفلاوين، اسيدهاى چرب و گلوکز

اثر عمومى بر روى کليه جوانب نمو و رشد، نوزاد کم‌وزن،اثر احتمالى در عملکرد و ساختار جفت و کَژساختارى

وجود ويتامين D بيش از حد نياز

نواقص قلبي، عقب‌ماندگى ذهني، ناهنجارى‌هاى حسي

مواد دارويى شامل کوکائين و الکلوئيد

عقب‌ماندگى نمو، افزايش تحريک‌پذيري، سختى عضلاني، افزايش خطر مرگ ناگهانى

رتينوئيک اسيد (براى جوش صورت)

ناهنجارى‌هاى صورت و تغيير شکل گوش، صدمه روى دستگاه عصبى مرکزي، بيمارى‌هاى قلبى - عروقي

اعتياد به مرفين و هروئين

نوزاد معتاد

باربى تورات‌ها (داروهاى آرام‌بخش و خواب‌آور)

رکود و افسردگى دستگاه عصبى مرکزى

آنتى‌بيوتيک‌ها

اختلالات حسى و ناشنوايي

تتراسيکلين

اختلال در نمو

داروهاى ضد تيروئيد

بزرگ‌شدن غدهٔ تيروئيد، عقب‌ماندگى ذهنى

مواد الکلى

سَندرم جنين الکلى در نتيجهٔ مصرف زياد الکل، کم‌وزنى نوزاد، توقف نمو، عقب‌ماندگى ذهني، تغيير شکل‌هاى جسمي

تالى دوميد (thalidomide)

ناهنجارى‌هاى اندام‌ها، قلب و امعاء و احشاء داخلى

ال.‌اس‌.دى (LSD)

صدمات کروموزمى

سيگار و نيکوتين

عقب‌ماندگى نمو، نوزاد کم‌وزن، سقط خودبه‌خودى و تولد زودرس

سرخچه (rubella)

نواقص قلبي، اختلالات در نمو، عقب‌ماندگى ذهنى، از دست دادن بينايى و شنوايي

سيتومگاليک

عقب‌ماندگى ذهني، ميکروسفالى (خُردسري)

زيادى هورمون‌ها، آندروژن‌ها

عضلانى شدن جنين دختر

اِى.‌سى.‌تى.‌اِن (ACTN)

کام شکافته

نارسايى‌هاى هورموني، ديابت الوکسان

توقف نمو

اثر تشعشع در نقایص مادرزادی

پرتو یونیزه کننده سلولهای در حال تکثیر را به سرعت از بین می‌برد، بنابراین یک عامل تراتوژن قوی است. بسته به مقدار اشعه و مرحله‌ای از تکامل که در آن اشعه تاثیر می‌کند، تقریبا هر نوع نقص هنگام تولد ممکن است ایجاد شود. تشعشع ناشی از انفجار هسته‌ای هم تراتوژنیک است. بررسی فرزندان زنان ژاپنی که در زمان انفجار بمب اتمی هیروشیما و ناکازاکی باردارد بودند، نشان داد که در بین بازماندگان ، 28 درصد سقط جنین داشتند.

25 درصد فرزندان به دنیا در یک سال اول پس از تولد از بین رفتند و 25 درصد از کودکان باقی مانده دچار ناهنجاری دستگاه اعصاب مرکزی از جمله آنانسفالی شدند. علاوه بر این تشعشع می‌تواند به عنوان یک عامل جهش‌زا اثر کند و باعث تغییرات ژنتیکی در سلولهای زایا و ایجاد ناهنجاری مادرزادی شود.

تاثیر داروها در ایجاد نقایص مادرزادی

یکی از داروهایی که در نقایص مادرزادی تاثیر دارد، تالیدومید است که دارویی ضد تهوع و خواب آور است. در 1961 در آلمان غربی ، تعداد موارد آملیا و مروملیا که ناهنجاری نادری است، ناگهان افزایش نشان داد. به دنبال کشف این موضوع و با بررسی سابقه پیش از تولد کودکان ، روشن شد که بسیاری از مادران آنها در اوایل دوران بارداری ، تالیدومید مصرف کرده بودند.

داروهای دیگری نیز قدرت تراتوژنیک دارند از جمله دی فنیل هیدانتویین ، اسید والپروییک و تری‌متادیون که توسط زنان مبتلا به صرع مصرف می‌شوند. بویژه ، تری‌متاریون و دی فنیل هیدانتویین می‌توانند طیف گسترده‌ای از ناهنجاری را ایجاد کنند از جمله نقایص سر و صورت ، هیپوپلازی ناخن و انگشت ، ناهنجاریهای رشد و عقب ماندگی ذهنی ، این نقایص مجموعه‌ای مشخص از اختلالات ظاهری را ایجاد می‌کنند که سندرمهای تری‌متاریون و هیدانتویین جنینی نامیده می‌شوند.

اسید والپروییک هم باعث اختلالات جمجمه‌ای صورتی می‌شود اما این ماده بیشتر تمایل به ایجاد نقایص لوله عصبی دارد. داروهای ضد جنون فنوتیازین و لیتیوم به عنوان تراتوژن شناخته شده‌اند. شواهد دال بر تراتوژنیسیته فنوتیازینها ، ضد و نقیص هستند ولی در مورد لیتیوم ، این مساله اثبات شده‌تر است. به هر حال ، استفاده از این داروها را دوران بارداری ، قویا خطرساز دانسته‌اند.

داروهای ضد اضطراب

مپروبامات ، کلرویازپوکساید و دیازپام یا الیوم مشاهدات مشابهی انجام گرفته است. بررسیهایی که در گذشته انجام شده نشان داده که استفاده مادر از دیازپام در دوران بارداری ، خطر ایجاد لب شکری همراه با کام شکری و یا بدون آن را تا چهار برابر افزایش می‌دهد.

داروی ضد انعقاد

وارفارین تراتوژنیک است ولی هپارین اینطور نیست. داروهای مهار کننده آنزیم تبدیل آنژیوتانسین که ضد فشار خود هستند باعث وقفه رشد ، اختلال عملکرد کلیوی ، مرگ جنین و اولیگوهیدرآمینوس می‌شوند.

مصرف سیگار

با نقایص مادرزادی شدید مرتبط نیست ولی می‌تواند باعث اختلال رشد درون رحمی و زایمان زودرس شود. همچنین شواهدی دال بر ایجاد اختلالات رفتاری ناشی از سیگار و نیز در دست هستند.

ایزوترتینوئین

13- سیس رتینوئیک اسید که از ترکیبات مشابه ویتامین A است ، مجموعه مشخصی از ناهنجاریها را ایجاد می‌کند که به عنوان امبریوپاتی ، ایزوترتینوئین یا ویتامین A شناخته شده است. این دارو برای درمان درماتوزهای مزمن تجویز می‌شود ولی شدیدا تراتوژنیک است و تقریبا هر نوع ناهنجاری را ممکن است ایجاد کند. حتی مصرف رتینوئیدهای موضعی مانند اترتینات می‌تواند باعث ایجاد اختلالات شود.

هورمونهای آندروژنی

در گذشته ، اغلب از پروژستین‌های مصنوعی برای جلوگیری از سقط در حاملگی استفاده می‌شد. پروژستین‌های اتی‌استرون و نوراتی‌استرون ، فعالیت آندروژنی قابل توجهی دارند و به دفعات باعث مردانه شدن اندامهای تناسلی در رویانهای مونث شاند. این ناهنجاریها شامل بزرگ شدن کلیتوریس و درجات گوناگونی از بهم پیوستن چین‌های لابیواسکروتال هستند.

قرصهای خوراکی ضد بارداری

قرصهای ضد بارداری که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، قدرت تراتوژنیک اندکی دارند. اما از آنجا که هورمونهای دیگری مثل دی اتیل استیل بسترول ناهنجاری ایجاد می‌کنند، استفاده از این داروها نیز در صورت وجود احتمال بارداری ، باید قطع شود.

کورتیوزن

بررسیهای تجربی به دفعات نشان داده‌اند که تزریق کورتیزون به موشها و خرگوشها ، در مراحل خاصی از بارداری باعث افزایش درصد بروز کام شکری در نوزادان می‌شود. البته کورتیزون به عنوان یک عامل محیطی ایجاد کننده کام شکری در انسان ، شناخته نشده است.

دسته های دارویی و ملاحظات مادری و جنینی آنها


ü    آرام بخش ها (بنزودیازپین ها) ـ دیازپام (والیوم) 

ملاحظات مادری

با افزودن به ویتامین ها و مایعات وریدی برای درمان استفراغ های حاملگی می تواند مفید باشد. اضطراب در حاملگی روش درمانی متفاوت دارد چون موجب کاهش حرکت جنین می شود. در پیشگیری و درمان تشنج های الکامپسی استفاده می شود.
معمولا به عنوان اولین خط درمان توصیه نمی شود چون اثرات بالینی آن در مقایسه با منیزیم سولفات کمتر ثابت شده است.
یافته های اولیه با انجام مطالعات هم گروهی تایید نشده است.
در صورت لزوم باید در دوره های کوتاه و با دوزهای کم مصرف شود.

ملاحظات جنینی

موجب تضعیف طولانی مدتی CNS جنین با علائمی چون : هیپوتونی ، ارامش بخش ، تضعیف مکیدن ، آینه دوره ای ، سیانوز ، اختلال متابولیکی در واکنش به استرس، سندرم نوزاد شل و علائم نوزاد معتاد می شود که برای ساعت ها یا ماه ها بعد از تولد می تواند باقی بماند.


ملاحظات شیردهی

اگر دوز دریافتی مادر زیاد و یا نوزاد نارس باشد نیاز به مراقبت ویژه می باشد.


ü   
داروهای آلکیله : سیکلوفسفامید (سیتوکسان)

ملاحظات مادری
در درمان های چند دارویی یا ترکیبی برای سرطان سینه ، تخمدان ، خون و سیستم لنفاوی استفاده می شود از رایج ترین عوارض ناباوری گذرا و بدخیمی های ثانویه می باشد.
بر طبق گزارش های حاصله این دارو می تواند در حاملگی های بی خطر استفاده شود.

ملاحظات جنینی
از جفت عبور می کند.
سرکوب هماتولوژیک در نوزادان و بدخیمی ثانویه گزارش شده است.
عوارض ناشی از تماس داخل رحمی عبارتند از : کاهش رشد ، میکروسفالی ، پل بینی پهن ، سین داکتیلی و هیپوپلازی انگشتان.

ملاحظات شیردهی

با شیردهی سازگار نیست.
در غلظت های بالا وارد شیر مادر می شود.
به طور رایج موجب نوتروپنی در نوزاد می شود.


 

ü    دسته هورمون ها یا اندروژن ها :متیل تستسترون ، مدروکسی پروژسترون استات ، دانازول

ملاحظات مادری

داده های موجود برای تعیین میزان خطر در انسان کافی نمی باشد با این بعضی از گزارشات نشان داده اند که پروژستین صناعی موجب ویریلاسیون خفیف در دستگاه تناسلی خارجی زنان می شود.

ملاحظات جنینی

تماس در سه ماهه ی اول اندیکاسیون انجام سونوگرافی اناتومیک در 18-22 هفته ی حاملگی است.


ü    
متیل تستسترون (ادرال ، تسترد)


ملاحضات مادری

در اندومتریوز و درمان سرطان سینه توصیه می شود ولی برای جراحی مناسب نیست.

 


ملاحظات جنینی
معلوم نیست که از جفت عبور می کند ولی در مطالعات حیوانی دیده شده است که موجب دو جنبی کاذب در جنین مونث می شود و در جنین مذکر خطر هیپوسپادیازیس را افزایش می دهد.


ملاحضات شیردهی
ناشناخته اگر از شیر عبور می کند و به مقدار کم در شیر دفع می شود.
ü    مدورکسی پروژسترون استات


ملاحضات مادری
گاهی برای افزایش میل جنسی در ترکیب با استروژن توصیه می شود.
برای پیشگیری از سقط خود به خود در سه ماهه ی اول تجویز می شود با این حال 1- مطالعات خوبی برای اثبات این ادعا انجام نشده است. 2- بعد از درمان با آن موجب افزایش قابل توجهی در ایجاد حاملگی نا به جا نشده است.

 

ملاحظات جنینی
شواهدی دال بر تراتوژن زایی وجود ندارد.

 

ملاحضات شیردهی
ترشیح شیر را سرکوب نمی کند ولی روی نوزاد اثر نامطلوب می گذارد.
به طور معمول به عنوان ضد بارداری سه روز در بعد از زایمان تجویز می شود چون قطع پروژسترون محرک شروع لاکتوژ نزیس است.

ü    دانازول (دانوکرین ـ داناترل)


ملاحظات مادری
برای اندومتریوز موثر است.
به عنوان داروی ضدبارداری موثر نیست و اگر بیمار حامله شود باید بلافاصله قطع شود.
در طی بارداری مصرف آن توصیه نمی شود.
ملاحضات جنینی
در عبور از جفت شناخته نشده است.
جزء داروهای گروه x طبقه بندی می شود.
اگر جنین در تماس با آن قرار گیرد ختم بارداری لازم نیست.
در جنین های مونث اثرات اندوژنی دارد شامل اتوزمی واژن ، هیپرتروفی کلیتوریس ، اتصال لب ها و آمبیجیوس ژنیتال.

 


ملاحضات شیردهی
ناشناخته اگر وارد شیر می شود.
در دوران شیردهی منع مصرف دارد.


ü   

انتی متابولیت ها : متوترکسات (فولکس ، مگزات و ...)


ملاحضات مادری
به طور معمول برای درمان حاملگی نه به جا، بیماری های نئوپلازی، اختلالات اتوایمیون و بیماری های التهابی (کرون، آرتریت روماتوئید) توصیه می شود.
در ترکیب با میزوپروستول برای ایجاد سقط در حاملگی داخل رحمی موثر شناخته شده است.
در موارد استفاده در حاملگی نا به جا تا زمانی که سطح بتا hcG سرم نرمال شود فرد باید پیوسته آزمایشات کلینیکی انجام دهد.
زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید طی سه ماه اول بعد از زایمان دچار یک حالت سوزشی می شوند که نیاز به دارو درمانی پیدا می کنند.


ملاحضات جنینی
تمامی در سه ماهه ی اول بارداری موجب افزایش خطر مالفورماسیون های جنینی شامل کراینوفاسیال ، قلبی ریوی، استخوان بندی محوری ، ناهنجاری های دستگاه گوارش و عقب ماندگی ذهنی می شود.
در اکثر حاملگی هایی که با دوزهای کمتر تماش داشته اند اثر نامطلوب نداشته است.
تماس در اواخر حاملگی بی خطر به نظر می رسد.

 


ملاحضات شیردهی
ناشناخته اگر وارد شیر می شود.
دور نمای بی خطر بودن آن تغییر کرده است اما به طور کلی در مادرهای تحت مراقبت منع مصرف دارد.

 


ü    
آنتی تیروئیدها (پروپیل تیوراسیل ، متیمازول)


ملاحضات مادری
افراد مبتلا به هایپروتیروئیدی در طی بارداری باید هر 3-4 هفته یکبار از نظر عملکرد تیروئید بررسی شوند بیماری گریوز رایج ترین عامل برای ایجاد هایپرتیروئیدی در طی بارداری است. پزشکان توصیه می کنند که کمترین دوز لازم برای حفظ T3 و T4 در بالاتر از سطح نرمال برای این زنان استفاده شود. در زنانی که قبلا تحت درمان یه رادیواکتیو یا تیروئیدکتومی قرار گرفته احتمال تولید آنتی بادی محرک تیروئید وجود دارد به همین با خاطر جنین در معرض خطر است و باید از طریق سونوگرافی های مداوم از لحاظ رشد و بروز گواترا اولیه زودرس شود.


ملاحظات جنینی
واکنش جنین با توجه به پاسخ ها در متفاوت و غیر قابل پیش بینی است.


ملاحظات شیردهی
هیچ اثر کاهشی برروی عملکرد یا جسم غده تیروئید نداشته است و در نوزاد شیرخوار پیشرفت طبیعی دیده شده است.

 


ü   
پروپیل تیو راسیل


ملاحظات مادری
اولین خط درمان در بیماری گرویز در طی بارداری است چون خطرهای کمتری نسبت به متی مازول دارد.


ملاحظات جنینی
از جفت عبور می کند.
با هیپرتیروئیدی جنین و در موارد نادر با آپلازی پوست ارتباط دارد.
گاهی برای سنجش عملکرد تیروئید انجام کورد و سنتز توصیه می شود.


ملاحظات شیردهی.
از غشا به راحتی عبور می کند.
غلظتش در شیر خیلی کم است.

 


ü   
متی مازول (تیامازول، مرکازول،تاپازول)


ملاحضات مادری
دومین خط درمان در بیماری گریوزاست.


ملاحضات جنینی
از جفت عبور می کند
می تواند گواتر جنینی ایجاد کند و حتی ممکن است با توجه به دوز و شکل مصرفی ایجاد کریتینیسم کند. با انومالی های جنینی مثل : آپلازی پوست ، اترزی ازوفاژیال واترزی کوان مرتبط است. هیچ نوع اثر زیان باری در دوزهای بیشتر از 20 میلی گرم در روز بر روی عملکرد یا جسم غده تیروئید از طریق مطالعه ی طولانی مدت بر روی بچه هایی در تماس با آن قرار داشته اند دیده نشده است.


ملاحضات شیردهی
در شیر تراوش می شود.


ü   
وارفارین (کومادین)


ملاحضات مادری
در حاملگی منع مصرف دارد.
گزارش رضایت بخش یا مطالعات خوبی در دست نیست.
خطر اختلالات خونریزی دهنده در حاملگی 18% است به همین خاطر اگر در بارداری مصرف شود نیاز به توجه ویژه هست.
برخلاف تمام تلاش هایی که برای پیشگیری از ترمبوآمبولیک انجام شده است اما هنوز هم یکی از دلایل اصلی موربیدیته و مورتالیته مادری در طی بارداری می باشد. دوز بیشتر از 5 mg در روز با خطر ایجاد پیامدهای نامطلوب بیشتر در ارتباط است.
در زنانی که قلبشان دریچه ی مکانیکی دارد برای پیشگیری یا درمان ترمبو آمبولی عروق، INR 5/3-5/2 توصیه می شود، چون
1-    معتقدند که این سطح INR خطر هموراژی که معمولا با دوزهای بالاتر مرتبط است را به حداقل می رساند.
2-    روش دسترسی ایمن و بی خطر : زنانی که ضد انعقادها را با دوزهای درمانی همراه با این دارو در قبل از حاملگی برای اختلالات ارثی یا اکتسابی استفاده می کنند باید آن را با دوزهای درمانی هپارین غیرفعال یا هپارین با وزن مولکولی پایین تا قبل از هفته ی 6 حاملگی تغییر دهند.
براساس مطالعات قبلی موربیدیته مادری در افرادی که عروق پروتزی حاوی مواد بیولوژیک دارند بالاتر است.
1-    اشتقاقات کومارین بی خطر و موثر اند و به امبریوپاتی منجر نمی شوند.
2-    در چنین مواردی ممکن است درمان با هپارین موثر نباشد، ادامه ی مصرف وارفارین ممکن است خطر کمتری داشته باشد، اگرچه در بیشتر موارد پزشک در سن حاملگی بین 6-12 هفته توصیه به مصرف هپارین یا هپارین با وزن مولکولی پایین می کند.
اگر وضعیت مادر به گونه ای باشد که به ضد انعقاد با وارفارین نیاز داشته باشد باید در 36 هفتگی جانشین هپارین شود تا خطر بی حسی اپیدورال یا نخاعی (هماتوم بین سخت شامه و نرم شامه) را کاهش دهد و درمان با وارفارین باید بعد از بارداری هم ادامه داده شود.


ملاحضات جنینی
تراتوژن است.
تماس طی 6-10 هفتگی با امبریوپاتی (شاید به طور ثانویه در اثر کمبود ویتامین k) و بعد از 10 هفته با فتوپاتی مرتبط است (شاید به طور ثانویه در اثر میکروهموراژی)
سندرم وارخارین شامل : هیپوپلازی بینی ، میکروفتالمی ، هیپوپلازی اندام های حرکتی ، محدودیت رشد داخلی رحمی، بیماری قلبی ، اسکلیوزیس و انحناس طرفی ستون مهره ها ، کری و عقب ماندگی ذهنی
 در تعداد زیادی از زنانی که به خاطر دریچه ی مصنوعی درمان شده اند بروز سندرم وارفارین جنینی 6/5 درصد بود، نسبت از دست دادن حاملگی 32% و نسبت مرده زایی 10% از حاملگی ها با سن حداقل 20 هفته از شامل می شود.
 رایج ترین مالفورماسیون های سیستم اعصاب مرکزی عبارتند از : فقدان جسم پنبه ای ، مالفورماسیون دندی والکر و آترزی چشم.
مطالعات همگروهی نشان داده است که بچه هایی که در داخل رحم با این دارو تماس داشته اند در سنین مدرسه اختلالات نورولوژیک در آنها زیاد شده بود و IQ در آنها کمتر از 80 بود.


ملاحضات شیردهی
در طی شیردهی می تواند مصرف شود چون وارد شیر نمی شود.

 
    

لیتیوم (کسالیس ، لیتوکارب ، لیتونات)


ملاحضات مادری
در درمان اختلالات روانی (پیشگیری از مانیای راجعه و افسردگی دو قطبی و کاهش دادن رفتارهای ایجاد کننده خودکشی) استفاده می شود ولی به طور معمول برای کنترل فوری ماینال حاد استفاده نمی شود. و درمانی طی بارداری نباید ادامه داده شود به خاطر اینکه خطرهای جنینی باید در مقابل خطرات اکساسربایشن بیماری مادری متعادل شود.
پزشکان باید آگاه باشند که بارداری و به ویژه دوره نفاس زمان های پرخطری برای برگشت اختلال دو قطبی است، هم چنین قطع ناگهانی دارو می تواند با افزایش بروز بیماری در ارتباط باشد.
توصیه های ACOG (2008) :
1-    درمان در زنانی که مراحل نادر و خفیف بیماری را داشته اند باید به تدریج تا قبل از لقاح قطع شود
2-    درمان در زنانی که مراحل شدید بیماری را دارند اما خطر بروز بیماری در آنها متوسط است باید تا قبل از لقاح قطع شود ولی بعد ارگانوژنز دوباره شروع شود.
3-    درمان در زنانی که مراحل نادر و شدید بیماری را دارند باید در طی بارداری ادامه داده شود و درباره ی خطرات آن به بیمار توصیه هایی می شود.
نگرانی اصلی درباره ی مصرف لیتیوم قبل از زایمان است :
1- در اکثر موارد توصیه می شود که دارو حداقل تا یک مه قبل از زایمان به تدریج قطع شود، سطح سرمی بین 5/0 – 2/1   meq/l حفظ شود.
2- بعد از 35 هفتگی سطوح سرمی باید به طور هفتگی پایش شود و درمان باید قطع شود یا مصرف دارو اندازه ی 4/1 مقدار اولیه تا 2-3 روز هفتگی قبل از زایمان کاهش داده شود.


ملاحظات جنینی
از جفت عبور می کند و یک تراتژون ضعیف است (موجب افزایش مالغورهاسیون های قلبی ارثی می شود)
با اختلالاتی چون اریتمی های قلبی جنین و نوزاد، هیپوگلیمی، دیابت نفروژنیک، پلی هیدرآمنیوس تغییرات در عملکرد تیروئید، زایمان زودرس، LGA و سندرم نوزاد شل مرتبط است.
در چندین مطالعه مشاهده شده است که موجب افزایش شیوع انومالی ابستین می شود با این حال این یافته در یک مطالعه ی چند مرکزی تائید نشده است.
نسبت خطر ایجاد مالفور ماسیون های قلبی تقریبا 7/7-2/1 و برای کل مالفورماسیون های ارثی 3-5/1 است.
در زنانی که در سه ماهه ی اول مصرف داشته اند  برای جنین اکوکاردیوگرافی توصیه می شود.


ملاحضات شیردهی
در شیر دفع می شود و به مقدار قابل اندازه گیری در نوزاد دیده شده است.
مادران درمان را باید ادامه دهند ولی شیردهی هم موضوع مهمی است.
میزان کلیرانس کلیوی در نوزادان خیلی کمتر از بزرگسالان است بنابراین سطح داروی در گردش در آنها خیلی بیشتر از انتظار است.
اگر لیتیوم در شیردهی باید مصرف شود سطوح آن در خون نوزاد باید اندازه گیری شود و هم چنین باید به اثرات مضر و عوارض آن در نوزاد توجه کرد.


ü   
میزوپروستول (سایتوتک)


ملاحضات مادری
FDA مصرف در حاملگی را تائید نمی کند.
به طور معمول FDA مصرف آن را برای درمان و پیشگیری از بیماری اوالسر روده ای ناشی از NSAId  ها تائید می کند. در مطالعاتی که انجام شده نشان داده شده است که به طور گسترده در القای لیبر در سه ماهه دوم و سوم و هم چنین رسیده کردن سرویکس استفاده می شود.
در ترکیب با میفر پروستون بی خطر است و در ختم حاملگی اولیه به کار می رود.
در سال 2000 درباره ی تولید دارو نامه ای برای تهیه کنندگان سلامتی در U.S ارسال شد که در آن هشدار داد که درباره ی استفاده از میزوپروستول در حاملگی و مسائل مامایی اطلاعات مطمئنی در دست نیست. در سال 2002 ، ACOG تایید کرد که همچون دیگر داروهای پروستا گلندینی رسیده کننده سرویکس خطر پارگی رحم در زایمان واژینال بعد از زایمان سزارین قبلی به مقدار زیادی افزایش می دهد.
توصیه های ACOG در سال 2003 :
1- اگر برای رسیده کردن سرویکس یا القای لیبر در سه ماهه دوم استفاده می شود در اولین دوز که 25 میکروگرم است نیاز به توجه و مراقبت است.
2- دوزهای بالاتر از 50 میلکروگرم در 6 ساعت در بعضی شرایط می تواند استفاده شود.
3- از جمله مشکلات ناشی از آن تحریک بیش از حد رحم و مکونیومی شدن مایع آمنیوتیک است.
4- زمان تجویز دارو باید بیشتر از 3-6 ساعت باشد.
5- اکسی توسین حداقل تا 4 ساعت بعد از آخرین دوز میزوپروستول نباید مصرف شود.
6- در موارد مصرف برای القای لیبر باید ضربان قلب جنین و فعالیت رحم کنترل شود.
7- در زنانی که اسکار قلبی رحم دارند منع مصرف دارد.

 

 


ملاحضات جنینی
موجب نزول متغیر جنین و افزایش شیوع مکونیال می شود.
اگرچه مشکلات ایجاد شده در اثر مصرف این دارو بیشتر از اکسی توسین است اما موجب افزایش زایمان سزارین در اثر دیسترس جنینی یا اسیدی شدن خون بند ناف نمی شود.
نقایص مادرزادی شامل نقایص جمجمعه ای ، فلج عصب کراینال ، مانمورماسیون های صورت و نقایص دست و پا به دنبال شکست سقط های طبی در سه ماهه ی اول گزارش شده است.


ملاحضات شیردهی
در شیر دفع می شود.
سطوح شیری به سرعت بالا و پایین می رود (به طور کلی طی 5h غیرقابل سنجش می شود) و نوزاد کمتر در معرض تماس با آن قرار می گیرد.

ü    

ü    

ضد بارداری های خوراکی
مطالعات متعددی بی خطری و تاثیر مصرف ضدبارداری های هورمونی در زنان سالم را تعیین کرده است :
1-    داده ها برای زنانی که مشکلات طبی محدود کننده دارند کامل نیست.
2-    تصمیم گیری برای پیشگیری به ویژه در زنانی که مشکلات بالینی دارند است.
3-    عوامل خطر مهمی که توصیه می شود قبل از تجویز هر نوع کانتراسپتیو هورمونی بررسی شود عبارتند از : سن ، سیگار ، هایپرتانسیون ، دیابت دیس لیپیدمی و میگرن.
4-    گاهی داروهای مصرفی برای بیماری های مزمن ممکن است تاثیر کانتراسپتیوهای هورمونی را تغییر دهد.
5-    حاملگی در چنین مواردی برای مادر و جنین خطرهای بزرگ و اساسی دارد.
-    برای اطلاعات بیشتر به جدیدترین اطلاعیه ACOG (2006) که این موضوع را به طور گسترده و مفصل شامل می شود مراجعه کنید.
-    گزارش شده است که آنتی بیوتیک ها موجب شکست کانتراسپیتو می شوند با این حال شواهد فقط برای ریفامپین وجود دارد.
-    در زنانی که ضد تشنج مصرف می کنند کاهش سطوح سرمی کانتراسپیتو گزارش شده است با این حال تخمک گذاری و حاملگی ناخواسته دیده نشده بود.
-    شکست کانتراسپتیو در زنان چاق بالاتر است با این حالت مصرف آن جز در موارد ضرورری نباید قطع شود.

 


ملاحضات جنینی :
-    خطر ایجاد مالفورماسیون های مادرزادی احتمالا به داروهای استفاده شده برای کنترل بیماری های طبی خاص بستگی دارد نه مصرف کانتراسپتیوهای خوراکی (به مبحث ضد تشنج ها مراجعه کنید)
-    حدود 1% از زنان حامله در نیمه ی اول بارداری از کانتراسپتیوهای خوراکی استفاده می کنند. به این ترتیب جنین در معرض استروژن قرار می گیرد با این حال تماس با استروژن با پروژسترون در پیدایش مالفورماسیون تاثیر ندارد.
-    رابطه ی علتی بین سندرم آنومالی چند گانه (ستون مهره ها ـ قلبی ـ نایی مروی ـ کلیوی ـ دست و پا و مقعدی) و تماس با پروژسترون ـ استروژن مادری ثابت شده است.
-    نتایج حاصل از مطالعه ای که برای تعیین رابطه ی بین کانتراسپتیو خوراکی و نقایص تولد (آنومالی دست و پا) انجان شده بود نشان داد که فقط روی مردها اثر کرده است، با این حال پیشنهاد شد که اثر تراتوژن زایی آنها به پیش زمینه ی افراد بستگی دارد.
-    جدیدا زایمان نوزاد دچار مالفورمایمون در زنانی که در اوایل بارداری از کنترایستیوهای خوراکی استفاده کردند با مصرف سیگار افزایش می یابد.
-    در مطالعه ی جدید نشان داده شد که تماس دادمن رحمی با دوز بالای دپوپروورا روی رشد جنین اثر می گذارد.
-    محققین توصیه کردند که مدروکسی پروژسترون به خاطر تراتوژن زایی زیاد نمی تواند تجویز شود و حتما بیماری های قلبی مادرزادی و نقایص کوچک شدن اندام های حرکتی وجود ندارد.
-    چندین مطالعه به پیامد ناشی از تماس جنینی با سوونور جسترل در زنانی که به دنبال پیشگیر از بارداری اضطراری هستند پرداخته است.
-    اگر پیشگیری اضطراری هورمونی در اوایل بارداری به طور غیر عمد انجام شود مادر و جنین هیچ کدام آسیب نخواهد دید.


ملاحظات شیردهی
بعد از زایمان قدرت انعقادی زنان برای هفته ها بالا باقی می ماند.
در نتیجه طبقه بندی داروهای ضد بارداری خوراکی مصرف آنها فقط تا 4 هفته بعد از زایمان در زنان غیر شیرده توصیه می شود.
کانتراسپتیوهای خوراکی فقط پروژستینی و مدروکسی پروژسترون استات استروژن ندارند به همین خاطر مصرف آنها بلافاصله بعد از زایمان بی خطر است.


 

 

 

 

 

ü    رتینوئیدها : ایزوترتینوین (اکوتان)


ملاحظات مادری
در حاملگی منع مصرف دارد.
پزشکان قبل از تجویز باید مطمئن باشند که مریض باردارشیت و باردار شود (فقط با رضایت اجباری پزشکان ممکن است آن را تجویز کنند)
برترین و قوی ترین سیستمی که از تماس منع می کند اساس اینترنتی دارد، کارایی سیستم وصل شده iPLEDGE نامیده می شود.دو روش قابل اطمینان از کنترل تولد باید همزمان از یک ماه قبل از شروع درمان، طی درمان و حداقل برای یک ماه بعد از درمان استفاده شود (مگر اینکه خودداری روش انتخابی کنترل تولد باشد)


ملاحظات جنینی
خود دارو و متابولیت های فعال آن از جفت عبور می کنند و به عنوان تراتوژن شناخته شده اند. سیستم های مختلفی از بدن شامل CNS ، قلبی عروقی و اندوکرین تحت تاثیر قرار می گیرد و به همین خاطر آسیب می تواند بسیار شدید باشد.
عقب ماندگی ذهنی بدون مالنورماسیون هم گزارش شده است.
ملاحظات شیردهی
ناشناخته اگر وارد شیر انسان می شود.
به خاطر عوارض مفصر بلقوه ی آن روی جنین و شیردهی که در بررسی ها دیده شده منع مصرف دارد.

 

ü    ید رادیو اکتیو


ملاحظات مادری
در حاملگی منع مصرف دارد.
به خاطر اثرگذاری و بی خطری و درمان مطمئن برای هیپرتیروئیدی در غیر بارداری ارزش دارد. اگرچه تا یک ماه بعد از بدن دفع می شود. اما ACOG توصیه می کند که تا 4-6 ماه بعد از درمان باید از باردار شدن اجتناب کرد.


ملاحظات جنینی
مطالعات و گزارش هایی روی جنین انسان در دسترس نیست.
اثرات مضر آن روی تیروئید جنین به دنبال مصرف آن برای درمان تیروتوکسیکوزمادر در سه ماهه اول بارداری گزارش شده است.


ملاحظات شیردهی

شیردهی باید حداقل 120 روز بعد از درمان آغاز شود.


 

فصل سوم: مصرف دارو و شیردهی


هر چند مصرف بسياري از داروها در دوران شيردهي بي خطر است ولي تقريباً تمامي داروها به درجاتي وارد شير مادر شده و بعضي از آنها بر روي توليد شير نيز تأثير دارند. براي اطمينان، هميشه در مورد دارويي كه قصد مصرف آن را داريد، حتي داروهايي نظير استامينوفن كه نياز به نسخه ندارند، نظر پزشك را جويا شويد. در جداول زير ميزان خطر مصرف داروهاي مختلف در زمان شير دهي آورده شده است.

داروهايي كه مصرف آنها با دوز معمول بي خطر است

 

نام ژنريك

نام تجارتي

كاربرد

استامينوفن

تايلينول (Tylenol)

ضد درد

آنتي اسيدها

Maalox, Mylanta

درمان زخم معده

بوپيواكائين (Bupivacaine)

Marcaine

بي حسي موضعي

كافئين

قهوه، نوشابه هاي گازدار

محرك

سفالوسپورين ها

Keflex, Ceclor, Ceftin, Omnicef, Suprax

آنتي بيوتيك براي درمان عفونت هاي ريوي، گوش، پوستي، دستگاه ادراري، گلو و استخوان

كلوتريمازول

Lotrimin, Mycelex

درمان عفونت هاي مخمري و قارچي

داروهاي ضد بارداري (حاوي فقط پروژستين)

Micronor, Norplant, Depo-Provera

ضد بارداري

كورتيكواستروئيدها (كورتون)

پردنيزون

درمان التهاب مفاصل و مشكلات ديگر

اسپري هاي ضد احتقال بيني (decongestant)

Afrin

ضد احتقان و گرفتگي بيني

ديگوكسين

Lanoxin

مشكلات قلبي

اريترومايسين

E-Mycin, Erythrocin

آنتي بيوتيك براي عفونت هاي پوستي و تنفسي

فكسوفنادين (Fexofenadine)

Allegra

ضد حساسيت

فلوكونازول (Fluconazole)

Diflucan

ضد عفونت هاي مخمري

هپارين

ضد انعقاد

ايبوپروفن

Motrin, Advil

ضد درد

داروهاي استنشاقي، داروهاي متسع كننده برونش و كورتيكواستروئيدها

Albuterol, Vanceril

ضد آسم

انسولين

ديابت: دوز لازم ممكن است در دوران شيردهي تا 25% كاهش داده شود

لابتالول (Labetalol)

Normodyne, Trandate

فشار خون

داروهاي ملين، نرم كننده هاي مدفوع

Metamucil, Colace

درمان يبوست

ليدوكائين

گزيلوكائين

بيحسي موضعي

لوراتادين (Loratadine)

Claritin

ضد حساسيت، آنتي هستامين

هپارين هاي با وزن مولكولي پايين (انوگزاپارين، دالتپارين، تينزاپاراين)

Lovenox, Fragmin, Innohep

ضد انعقاد

سولفات منيزيم

درمان پره اكلامپسي و اكلامپسي (مسموميت حاملگي)

متيل دوپا

آلدومت (Aldomet)

ضد فشار خون

متيل ارگونوين (Methylergonivine)

مترژين

پيشگيري يا كنترل خونريزي بعد از زايمان

متوپرولول

Lopressor

ضد فشار خون

ميكونازول

Monistat 3

درمان عفونتهاي مخمري

پني سيلين ها

آموكسي سيلين، پني سيلين VK

ضد عفونت هاي باكتريايي (آنتي بيوتيك)

پروپرانولول

ايندرال

ضد فشار خون و مشكلات قلبي

تئوفيلين

Theo-Dur

درمان آسم و برونشيت

داروهاي تيروئيد

Synthroid

درمان بيماري هاي تيروئيد

واكسن ها (همه)

وانكومايسين

Vancocin, Vancoled

آنتي بيوتيك

وارفارين

كومادين

ضد انعقاد

داروهايي كه مصرف آنها احتمالاً بي خطر است

در مورد تاٍر اين داروها بر نوزاد شيرخوار اطلاعات كمي در دسترس است ولي در صورتيكه تأثير داشته باشند خفيف است. در بعضي موارد نادر شيرخوار ممكن است واكنش آلرژيك بروز دهد.

 

نام ژنريك

نام تجارتي

كاربرد

مهار كننده هاي ACE

انالاپريل (Vasotec)، بنازپريل(Benazepril OR Lotensin)

درمان فشار خون

آسيكلووير و والاسيكلووير

Zovirax, Valtrex

ضد ويروس تبخال

داروهاي آنتي كولينرژيك

Pro-Banthine

درمان اسپاسم هاي روده اي و كيسه صفرا؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير شود

داروهاي ضد تشنج

Depakote, Dilantin, Tegretol

از مصرف ethosuximide، فنوباربيتال و پيريميدون خودداري كنيد

آنتي هيستامين ها

بنادريل، كلر-تريمتون

ممكن است سبب كاهش توليد شير و گيجي شيرخوار شود

دارو هاي ضد سل

INH

درمان سل

آزاتيوپرين

ايموران (Imuran)

سركوب دستگاه ايمني بعد از پيوند اعضاء

باربيتورات ها (غير از فنوباربيتال)

Fiorinal, Fioricet

براي خواب آلود كردن و سردرد هاي تنشي

ضد احتقان هاي (دكونژستانت) خوراكي

Sudafed, Entex PSE

درمان احتقان بيني بر اثر سرما خوردگي يا حساسيت؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير شود

ارگونوين (كوتاه مدت)

درمان خونريزي رحم؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير شود

فلوكونازول

Diflucan

ضد قارچ

گادولينيوم

Magnevist, Omniscan

عكسبرداري MRI

هالوپريدول

هالدول

درمان اختلالات رواني

مهار كننده هاي هيستامين H2

سايمتيدين (Tagemet)، رانيتيدين (Zantac)، نيزاتادين (Axid)، و فاموتيدين (Pepcid)

درمان زخم معده

لورازپام

Ativan

درمان اضطراب

متي مازول

Tapazole

درمان پركاري تيروئيد؛ زير 20 ميلي گرم در روز احتمالاً بي خطر است

متوكلوپراميد

Reglan,Plasil

ضد تهوع

ناپروكسن (Naproxen)

Naprosyn, Anaprox, Aleve

ضد درد؛ در شيرخوار بالاي 1 ماه مشكلي ندارد

اگزازپام

Serax

درمان اضطراب

پاروكستين (Paroxetine)

Paxil

درمان افسردگي

فنوتيازين ها

Compazine, Stelazine, Thorazine

پروپيل تيو اوراسيل (Propylthiouracil - PUT)

درمان پركاري تيروئيد

كينيدين

درمان نامنظمي هاي ضربان قلب

سرترالين

Zoloft

درمان افسردگي

اسپيرونولاكتون

Aldactone, Aldactazide

درمان فشار خون

سولفيسوكسازول

Gantrisin

عفونت هاي دستگاه ادراري

سوماتريپتان

Imitrex

درمان ميگرن

تتراسيكلين ها (زير 14 روز)

تتراسيكلين، داكسي سيكلين

درمان جوش هاي صورت و عفونت هاي دستگاه ادراري

داروهاي مدر تيازيدي

HydroDiuril, Esidrix

درمان فشار خون و ادم

داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي (آمي تريپتيلين، ايمي پرامين، نورتريپتيلين)

Elavil, Tofranil, Pamelor

درمان افسردگي

وراپاميل

Calan, Isoptin, Verelan

درمان فشار خون

داروهايي كه مصرف آنها احتمالاً خطرناك است

از مصرف اين داروها بايد خودداري كرد و يا با احتياط مصرف كرد بويژه اگر مادر به نوزاد تازه متولد شده و يا نارس شير مي دهد.

 

نام ژنريك

نام تجارتي

كاربرد

اسبوتولول (Acebutolol)

Sectral

درمان فشار خون و نامنظمي هاي ضربان قلب

آتنولول

Tenormin

درمان فشار خون و نامنظمي هاي ضربان قلب

آنتي هيستامين دكونژستانت

Contac, Dimetapp

درمان سرما خوردگي و حساسيت؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير گردد

بنزوديازپين ها (ديازپام)

ليبريوم با اثر طولاني مدت، واليوم، Dalmane

درمان اضطراب و بي خوابي (لورازپام و اگزازپام ترجيح دارند)

كلرتاليدون

Hygroton, Thalidone

داروهاي افزايش دهنده ادرار كه در درمان فشار خون استفاده مي شوند؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير گردد

سيتالوپرام

Celexa

ضد افسردگي؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير گردد

كليندامايسين

Cleocin

درمان عفونت هاي شكمي يا مهبلي

كلونيدين

Catepres

درمان فشار خون بالا؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير گردد

داروهاي ضد بارداري (حاوي استروژن)

Ortho-Novum, Lo-Ovral, Loestrin

ضد بارداري؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير گردد

داكسپين

Sinequan

ضد افسردگي

ارگوتامين

Cafergot

درمان ميگرن

اتوساكسيمايد (Ethosuximide)

Zorontin

درمان صرع

فلوكستين

Prozac, Serafem

ضد افسردگي

مواد حاجب يد دار

راديوگرافي كليه؛ شيردهي بايد موقتاً قطع شود

Lindane

Kwell

درمان شپش و گال

ليتيوم

Lithobid

درمان بيماري دو قطبي (از بيماري هاي رواني)

مترونيدازول

Flagyl

آنتي بيوتيك - درمان بعضي عفونت هاي روده اي و دستگاه تناسلي

نادولول

Corgard

درمان فشار خون و مشكلات قلبي

ناركوتيك ها

Tylenol#3, Vicodin

ضد درد (حداكثر 1 قرص هر 4 ساعت)

نيتروفورانتوئين

Macrobid

درمان عفونت هاي ادراري (بعد از يك ماهگي بي خطر تر است)

فنوباربيتال با دوز ضد تشنج

درمان تشنج

پيروكسيكام

Feldene

درمان التهاب و درد مفاصل

آنتي باكتريال هاي كينولون

Cipro و Levaquin توصيه نمي شود؛ Noroxin ارجح است

درمان عفونت هاي ادراري و سوزاك

رزرپين

درمان فشار خون

سوتالول

Betapace

درمان بيماري هاي قلبي

داروهاي مدر تيازيدي، با اثر طولاني مدت يا با دوز بالا

Aquatensin, Enduron, Lozol, Renese

درمان فشار خون و ادم

Venlafaxine

Effexor

درمان افسردگي

 

داروهايي كه مصرف آنها ممنوع است

مصرف اين داروها در زمان شيردهي ممنوع است و در صورتيكه به هر دليل مصرف آنها ضروري باشد بسته به مدت مصرف دارو شيردهي بايد بطور موقتي يا دائمي قطع شود.

نام ژنريك

نام تجارتي

كاربرد

آمانتادين

Symmetrel

درمان سرماخوردگي يا بيماري پاركينسون؛ ممكن است سبب كاهش توليد شير شود

آميدوران

Cordarone

درمان بيماري هاي قلبي

داروهاي ضد سرطان

كوكائين

كلوزاپين

Clozaril

درمان اسكيزوفرني

نمك هاي طلا

Myochrysine

درمان التهاب مفاصل

يد

Betadine

شستشوي مهبل

داروهاي پايين آوردنده چربي خون

Baycol, Lescol, Lipitor, Lopid, Mevacor, Pravacor, Zocor

درمان چربي خون

متاميزول (ديپيرون)

ضد درد/ضد البهاب

ساليسيلات ها با دوز بالا

آسپيرين

درمان التهاب مفاصل

 

فصل چهارم : توصیه آخر


بخش آخر..........
تجویز دارو به یک زن حامله یا شیرده مسئله ی مهمی است که باید ابتدا عوامل زیادی بررسی شود این عوامل شامل : میزان جذب دارو ، عبور جفتی دارد یا اینکه وارد شیر می شود، دوز موثر دارو، وزن مولکولی دارو، تک دارویی موثر است یا اینکه داروهای متعددی لازم است وقتی ژنوتیپ مادر آسیب جنینی و نوزادی در اثر عبور از شیر در بین عوامل فوق برابر است از طرفی آسیب ناشی از عدم مصرف دارو در مادر مهم است و در کل تصمیم نهایی به کاهش دادن دارو یا قطع مصرف آن به ارزش فواید دارو نسبت به عوارض آن بستگی دارد.
شرح زندگی، ژنتیک و عملکرد پروتئین ابزارهای پایه ی بیولوژی مولوکولی برای پیشرفت ترانوزتیک مولکولی هستند. افزایش سرعت دسترسی و وسایل تشخیصی دقیق در حال حاضر به درمان براساس خصوصیات فردی کمک می کند و سیکل غیر جنسی را بهم برای بیماری و هم موضوع تعیین می کند.
تراتوژتیک ها فرصت ساختن پلی بین پژوهش ها و پیشرفت بالینی (پزشکی مبدل) را فراهم می کنند، اگرچه ترانوزتیک ها هنوز در مرحله ی کودکی قرار دارند اما پیش بینی می شود که به سرعت رشد کنند. در مارس 2004، FDA یک کاغذ سفید به نام ابداع یا رکود ـ فرمان و فرصت به روش حیاتی در تولیدات جدید پزشکی را منتشر کرد.
این گزارش بازده کم تبدیل تحقیق از روی میزکار به بالین را توصیف کرد، هر ند روی اکتشاف دارو و پیشرفت پردازش تمرکز داشت. این روش حیاتی اولیه در حال حاضر در چندین منطقه به طور موفقیت آمیزی اثبات شده است. به عنوان مثال (Herceptin, Genentech , s.sn Francisco) trastuzumab دو تار سپتور عصبی را هدف قرار می دهد که علامتی حیاتی برای نوعی سرطان سینه ی مهاجم (25%) است. روش های تشخیصی مولکولی هر دو عصب را از طریق بیوسپی نمونه های گرفته شده از تومور بافت پستان نشان دهد. Trastuzumab برای همه ی افراد مبتلا به سرطان سینه ضروری نیست چون هیچ اثر مفیدی روی بیماری که توموری هر دو عصب را بیان نمی کند ندارد، با این حال درمان با آن درحالی که دو عصب بروز کند بازگشت سرطان سینه در جمعیت تحت درمان را به مدت 4 سال و به میزان 50% کاهش می دهد بنابراین زندگی شایسته را برای این بیماران گسترش می دهد.
یک مثال را از استراتژی ترانوزتیک عبارت است از سنجش پیشرفت سریع ژنوتیپ برای افراد بارداری که از روی نشانه های ظاهری در مادر و جنین پیش بینی می شود، همین طور بیشتر جهش ها شناسایی می شوند و وابستگی و رابطه ی بالینی، فارمارکولوژیک، بیولوژیک و فارماکوکنیتیک اثبات شده است. تعیین ژنوتیپ ممکن است به زودی تبدیل به حقیقت بالینی با هدف درمان بیماری مادر و جنین شود. ضمنا پزشکان باید بیشتر به طور حیاتی به طبقه بندی داروها و تراتوژنی آنها قبل از تجویز توجه کنند. اطلاعات درباره ی اثرات تماس با تعداد زیادی از داروها طی حاملگی می تواند به شکل های الکترونیک از طریق مشاوره با چندین مکان web فراهم شود.
به طور ویژه، منابع Reprotox گسترش داده شد تا خلاصه ای اطلاعات لازم درباره ی اثرات فیزیکی و شمیایی داروها روی باروری، حاملگی و شیردهی برای فراهم کننده های مراقبت سلامتی فراهم کند. داروها شامل داروهای صنعتی، محیطی شیمیایی همچون OTC ها ، نسخه ای و داروهی تفریحی. خلاصه ی اطلاعات برای بیشتر از 4 هزار وجود دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۹ساعت 16:53  توسط فیروزه  |