پزشکی/زنان/بارداری/ناباروری

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

تهیه نمونه مایع منی جهت آزمایش

برای جمع آوری نمونه جهت آزمایش نکات زیر بسیار مهم است :

·        حتما 3-2 روز قبل از گرفتن نمونه ، نزیکی جنسی رخ ندهد .

·        معمولا مایع منی برای آزمایش به روش استمناء ( خود ارضایی ) جمع آوری میشود .

·        نمونه  را مستقیم در یک ظرف تمییز ریخته و بایستی نزدیک دمای بدن و گرم نگه داشت .

·        نمونه باید در حداقل زمان و حداکثردر عرض 2-1 ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود .

خودداری طولانی مدت باعث افزایش حجم مایع و کاهش تحرک اسپرم میشود که در اینصورت ممکن

است گرفتن نمونه ی دیگر عاقلانه باشد .

 

در چه صورت مایع منی طبیعی و داراری قدرت باروری میباشد؟

به طور کلی یک آزمایش اسپرموگرام طبیعی به شرح زیر است:

·        حجم طبیعی بین  6-2 میلی لیتر

·        تعداد یا تراکم اسپرم ها 20 میلیون در سی سی یا بیشتر

·        ویزکوزیته (توان کش آمدن مایع) کمتر از 3

·        حرکت اسپرم ها ، بیش از 50 درصد

·        مورفولوژی طبیعی ( شکل و ظاهر طبیعی ) 30 درصد یابیشتر

·        Ph  طبیعی بین 2/7 تا 8/7 (ph به معنی اسیدی یا بازی بودن است)

اگرچه این اعداد حدود طبیعی را نشان میدهند اما ممکن است استاندارد طبیعی در آزمایشگاه های مختلف بسته به کیت های آزمایشگاهی آنها متفاوت باشد و اعدادی دیگری نیز طبیعی در نظر گرفته شوند .

یک سری اصطلاحات رایج در این امر :

اليگو اسپرمي  Oligospermia

به حالتي كه  غلظت اسپرم (تعداد اسپرم) در مایع  مني اندك باشد اليگواسپرمي اطلاق مي شود. بعنوان نمونه فردي با تعداد زير 20 ميليون اسپرم در ميلي ليتر مني اليگواسپرم گفته مي شود. تعداد كم اسپرم در مني مي تواند به دلايل مختلفي باشد و حتی می تواند موقتي يا دائمي باشد. تشخيص اليگواسپرمي با يك تست ساده آنالیز مایع منی امکان دارد.

آاسپرمی  Aspermia

به فقدان كامل اسپرم اطلاق مي شود، بطور طبيعي اين حالت منجر به ناباروري مي شود که عللی مانند انزال برگشتی Retrograde ejaculation و انسداد مجاري انزالي دارد .

 

 

آزواسپرمي Azoospermia

آزواسپرمي به حالتي اطلاق مي گردد كه مرد فاقد اسپرم قابل ملاحضه در مني باشد. اين حالت اغلب با شانس بسيار كم باروري و يا حتي عقيمي همراه است. این حالت را نبايد با آاسپرمي كه عدم وجود مني مي باشد اشتباه گرفت . 

آزواسپرمي  به سه نوع تقسيم میشود:

·        آزواسپرمي پيش بيضه اي: در این حالت مشکل در  تحريك ناكافي بيضه ها و دستگاه تناسلي است . اين حالت به دليل سطوح اندك هورمون FSH در مغز و تحريك ناكافي بيضه ها توسط مغز جهت توليد اسپرم است و اسپرمی ساخته نخواهد شد .

·        آزواسپرمي بيضه اي: در اين شرايط بيضه ها غيرطبيعي،  کوچک و يا كلا وجود ندارند و توليد اسپرم از جانب بیضه ها  دچار اختلال شده يا كاملا انجام نمي شود.

·        آزواسپرمي پس بيضه اي: در آزواسپرمي پس بيضه اي اسپرم توليد مي شود ولي انزال نمي شود، این مورد حدود نیمی از موارد آزواسپرمي را شامل مي شود. مهمترين دلايل بوجود آمدن اين حالت شامل انسداد فيزيكي دستگاه توليد مثلي پس از بيضه مي باشد. معمول ترين دليل هم مي تواند به علت وازكتومي به عنوان يكي از راههاي پيشگيري از بارداری در مردان باشد  و یا ممکن است به طورمادرزادی این مسیر ها مسدود بوده یا در اثر عفونت در آنها چسبندگی و در نتیجه انسداد ایجاد شده باشد .

در صورتیکه که یک آنالیز مایع منی طبیعی وجود داشته باشد ممکن است حتی اختلال عملکرد جنسی در مرد یا زن مانع ورود منی به واژن زن و در نتیجه مانع  باروری باشد . که باید با کشف علت آن و با کمک روشها ، داروها و حتی وسایل خاص تحریک جنسی مثل ویبراتورو یا انزال الکتریکی در موارد اشکال در انزال و مشاوره های روانپزشکی این مانع ها را از سر راه مادر و پدر شدن برداشت.

در مردان مبتلا به مشکل عصبی و اختلال عملکرد جنسی باید سعی در یافتن علت زمینه ای شود که ممکن است آسیب های طناب نخاعی ، دیابت و ... باشد که با برطرف نمودن بیماری اصلی می توان مشکل را رفع نمود

در هر صورت اسپرمی که وارد دستگاه تولید مثلی زن شده برای باروری باید قدرت نفوذ به اووسیت را داشته باشد برای ارزیابی این امر در قدیم از آزمایش بررسی نفوذ اسپرم از مخاط  در شرایط  آزمایشگاهی انجام میشد که امروز ارزش تشخیصی این آزمایش زیر سوال رفته است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 1:21  توسط فیروزه  |